Skip to content

20 Henry St.Jersey City, NJ 07306

Built 1880

Last Sale Price
$660,000
Last Sale Date
Aug 15, 2013

Property Information

Block9704
Lot37
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page97

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-B-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,918
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$271,000
42%
Improvement Value:$379,700
58%
Total Assessment$650,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,530-0.6%
2024$14,621+40.1%
2023$10,437-0.4%
2022$10,476+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$660,000

From:

To:

DeedBook 8929, Page 705Recorded9/3/2013

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 8656, Page 57

Property Built

Built

Year Built: 1880