Skip to content

32 Henry St.Jersey City, NJ 07306

Built 1880

Last Sale Price
$535,000
Last Sale Date
Oct 27, 2014

Property Information

Block9704
Lot43
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page97

Building Details

Building Class---
Description3S-B-D-1U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,873
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$271,000
40%
Improvement Value:$407,600
60%
Total Assessment$678,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,153-0.6%
2024$15,248+40.1%
2023$10,885-0.4%
2022$10,925+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$535,000

From:

To:

DeedBook 9006, Page 917Recorded11/17/2014

Property Built

Built

Year Built: 1880