Skip to content

471 Pavonia Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1880

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Oct 20, 2007

Property Information

Block9705
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page97

Building Details

Building Class---
Description3S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,461
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$314,400
54%
Improvement Value:$270,600
46%
Total Assessment$585,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,063-0.6%
2024$13,145+40.1%
2023$9,383-0.4%
2022$9,419+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1880