Skip to content

473 Pavonia Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1906

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Jul 20, 2017

Property Information

Block9705
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page97

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,192
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$304,300
49%
Improvement Value:$317,500
51%
Total Assessment$621,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,885-0.6%
2024$13,972+40.1%
2023$9,974-0.4%
2022$10,011+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$600,000

From:

To:

Sq Ft3,192DeedBook 9224, Page 217Recorded8/1/2017

Property Sale

Sale
$600,000
DeedBook 9224, Page 217

Property Sale

Sale
$146,000
DeedBook 5097, Page 176

Property Built

Built

Year Built: 1906