Skip to content

465 Pavonia Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1922

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Sep 9, 2009

Property Information

Block9705
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page97

Building Details

Building Class---
Description1.5S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,574
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$311,400
69%
Improvement Value:$138,600
31%
Total Assessment$450,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,049-0.6%
2024$10,112+40.1%
2023$7,218-0.4%
2022$7,245+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1922