Skip to content

493 Newark Ave.Jersey City, NJ 07306

Last Sale Date
Dec 22, 1977

Property Information

Block9706
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page97

Building Details

Building Class---
Description1S-CB-SERV STA.
Dwellings---
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,200
62%
Improvement Value:$77,500
38%
Total Assessment$202,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,526-0.6%
2024$4,555+40.1%
2023$3,251-0.4%
2022$3,263+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 3243, Page 1047