Skip to content

495-501 Newark Ave.Jersey City, NJ 07306

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 5, 2015

Property Information

Block9706
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page97

Building Details

Building Class---
Description1S-B&CB-C-NH
Dwellings---
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$704,800
90%
Improvement Value:$75,600
10%
Total Assessment$780,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,426-0.6%
2024$17,536+40.1%
2023$12,518-0.4%
2022$12,564+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$500,000
DeedBook 8787, Page 812