Skip to content

366 Sixth St.(Unit C0303)Jersey City, NJ 07302

Built 2020

Owner
---
Last Sale Price
$865,000
Last Sale Date
Jul 15, 2020

Property Information

Block9803
Lot9
QualifierC0303
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page98

Building Details

Building Class---
Description6S-20U-CONDO-G
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,381
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$228,200
30%
Improvement Value:$532,200
70%
Total Assessment$760,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,980-0.6%
2024$17,086+40.1%
2023$12,197-0.4%
2022$12,242+103.6%
Property History

Property Sale

Sale
$865,000
Sq Ft1,381DeedBook 9554, Page 263Recorded4/29/2021

Property Built

Built

Year Built: 2020

Property Sale

Sale
$4,500,000
DeedBook 9207, Page 432