Skip to content

366 Sixth St.(Unit C0204)Jersey City, NJ 07302

Built 2020

Last Sale Price
$875,000
Last Sale Date
Jun 10, 2020

Property Information

Block9803
Lot9
QualifierC0204
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page98

Building Details

Building Class---
Description6S-20U-CONDO-G
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,395
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$230,900
30%
Improvement Value:$538,300
70%
Total Assessment$769,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,176-0.6%
2024$17,284+40.1%
2023$12,338-0.4%
2022$12,384+103.6%
Property History

Property Sale

Sale
$875,000

From:

To:

Sq Ft1,395DeedBook 9499, Page 272Recorded8/5/2020

Property Built

Built

Year Built: 2020

Property Sale

Sale
$4,500,000
DeedBook 9207, Page 432