Skip to content

366 Sixth St.(Unit C0401)Jersey City, NJ 07302

Built 2020

Owner
---
Last Sale Price
$1,050,000
Last Sale Date
Apr 13, 2025

Property Information

Block9803
Lot9
QualifierC0401
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page98

Building Details

Building Class---
Description6S-20U-CONDO-G
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,298
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$214,700
28%
Improvement Value:$545,700
72%
Total Assessment$760,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,980-0.6%
2024$17,086+40.1%
2023$12,197-0.4%
2022$12,242+116.4%
Property History

Property Sale

Sale
$1,050,000
Sq Ft1,298DeedBook 9895, Page 289Recorded4/21/2025

Property Sale

Sale
$865,000
DeedBook 9483, Page 593

Property Built

Built

Year Built: 2020

Property Sale

Sale
$4,500,000
DeedBook 9207, Page 432