Skip to content

171 Brunswick St.Jersey City, NJ 07302

Built 1905

Last Sale Price
$540,000
Last Sale Date
Feb 19, 2010

Property Information

Block9804
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page98

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-F-D-4U-NH
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage2,413
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$616,200
62%
Improvement Value:$370,000
38%
Total Assessment$986,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,022-0.6%
2024$22,160+40.1%
2023$15,819-0.4%
2022$15,878+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$540,000
DeedBook 8719, Page 769

Property Built

Built

Year Built: 1905