Skip to content

328 Third St.

Jersey City, NJ 07302

Built 1900

Last Sale Price
$652,000
Last Sale Date
Apr 11, 2016

Property Information

Block9902
Lot22
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page99

Building Details

Building Class---
Description3S-B-D-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,250
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$585,000
62%
Improvement Value:$362,300
38%
Total Assessment$947,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,153-0.6%
2024$21,286+40.1%
2023$15,195-0.4%
2022$15,252+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$652,000

From:

To:

DeedBook 9121, Page 762Recorded5/27/2016

Property Sale

Sale
$530,000
DeedBook 8696, Page 257

Property Built

Built

Year Built: 1900