Skip to content

427 Monmouth St.Jersey City, NJ 07302

Built 1897

Last Sale Price
$692,000
Last Sale Date
Jul 31, 2019

Property Information

Block9903
Lot21
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page99

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-F-D-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,881
Acreage0.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$419,500
74%
Improvement Value:$147,300
26%
Total Assessment$566,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,657-0.6%
2024$12,736+40.1%
2023$9,091-0.4%
2022$9,125+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$692,000
Sq Ft1,881DeedBook 9427, Page 444Recorded8/19/2019

Property Sale

Sale
$535,000

From:

To:

DeedBook 8991, Page 96Recorded8/26/2014

Property Sale

Sale
$215,000

From:

To:

DeedBook 8742, Page 505Recorded10/22/2013

Property Sale

Sale
$108,000
DeedBook 8742, Page 505

Property Built

Built

Year Built: 1897