Skip to content

347 Fifth St.Jersey City, NJ 07302

Built 1887

Last Sale Price
$1,250,000
Last Sale Date
Aug 26, 2015

Property Information

Block9904
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page99

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-F-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,856
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$601,500
51%
Improvement Value:$578,000
49%
Total Assessment$1,179,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,338-0.6%
2024$26,503+40.1%
2023$18,919-0.4%
2022$18,990+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,250,000

From:

To:

Sq Ft2,856DeedBook 9063, Page 437Recorded9/15/2015

Property Sale

Sale
$495,000

From:

To:

DeedBook 8939, Page 524Recorded10/23/2013

Property Built

Built

Year Built: 1887