Skip to content

356 Fifth St.Jersey City, NJ 07302

Built 1882

Owner
---
Last Sale Price
$810,000
Last Sale Date
Dec 30, 2020

Property Information

Block9905
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page99

Building Details

Building Class---
Description2.5S-BT-F-D-2U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,332
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$564,300
71%
Improvement Value:$231,800
29%
Total Assessment$796,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,777-0.6%
2024$17,888+40.1%
2023$12,769-0.4%
2022$12,817+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$810,000
Sq Ft1,332DeedBook 9554, Page 882Recorded4/27/2021

Property Sale

Sale
$810,000
DeedBook 9554, Page 882

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 8694, Page 494

Property Built

Built

Year Built: 1882