Skip to content

343 Eighth St.Jersey City, NJ 07302

Built 1878

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Sep 21, 2000

Property Information

Block9908
Lot19
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page99

Building Details

Building Class---
Description3S-B-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,299
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$551,000
59%
Improvement Value:$388,200
41%
Total Assessment$939,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,972-0.6%
2024$21,104+40.1%
2023$15,065-0.4%
2022$15,121+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 5687, Page 161

Property Built

Built

Year Built: 1878