Skip to content

78 Colgate St.Jersey City, NJ 07302

Built 1873

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Sep 19, 2003

Property Information

Block11006
Lot36
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page110

Building Details

Building Class---
Description3S-F-D-3U-NH
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,301
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$617,100
67%
Improvement Value:$302,000
33%
Total Assessment$919,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,524-0.6%
2024$20,652+40.1%
2023$14,742-0.4%
2022$14,798+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$295,000
DeedBook 7175, Page 227

Property Built

Built

Year Built: 1873