Skip to content

481 Monmouth St.(Unit C0004)Jersey City, NJ 07302

Built 1890

Last Sale Price
$348,000
Last Sale Date
Dec 1, 2021

Property Information

Block9908
Lot26
QualifierC0004
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page99

Building Details

Building Class---
Description3S-F-5U-CONDO
Dwellings5
Zoning---
Sq Footage527
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
24%
Improvement Value:$324,700
76%
Total Assessment$424,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,484-0.6%
2024$9,543+40.1%
2023$6,812-0.4%
2022$6,838+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$348,000
Sq Ft527DeedBook 9632, Page 259Recorded1/20/2022

Property Sale

Sale
$329,000

From:

To:

Sq Ft527DeedBook 8987, Page 187Recorded8/6/2014

Property Sale

Sale
$251,000
DeedBook 8627, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1890