Skip to content

219 Brunswick St.(Unit C0002)Jersey City, NJ 07302

Built 1884

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Nov 16, 2015

Property Information

Block8504
Lot8
QualifierC0002
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page85

Building Details

Building Class---
Description3S-F-D-3U-CONDO
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage531
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
31%
Improvement Value:$222,000
69%
Total Assessment$322,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,190-0.6%
2024$7,235+40.1%
2023$5,165-0.4%
2022$5,184+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$315,000

From:

To:

Sq Ft531DeedBook 9084, Page 938Recorded12/8/2015

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook 8718, Page 150

Property Built

Built

Year Built: 1884