Skip to content

550 Summit Ave.(Unit C8012)Jersey City, NJ 07306

Commercial

Last Sale Price
$319,000
Last Sale Date
Jul 21, 1999

Property Information

Block8001
Lot26
QualifierC8012
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page80

Building Details

Building ClassC2464
Description2S-B&CB-9C-H(1)
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage2,464
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$184,800
21%
Improvement Value:$715,500
79%
Total Assessment$900,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,104-0.6%
2024$20,230+40.1%
2023$14,441-0.4%
2022$14,495+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$319,000
DeedBook 5495, Page 55