Skip to content

53 Jefferson AveKearny, NJ 07032

Built 1927

Last Sale Price
$152,000
Last Sale Date
Aug 17, 1998

Property Information

Block102
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM19

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,248
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,000
40%
Improvement Value:$68,100
60%
Total Assessment$113,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,107+1.3%
2024$11,951+0.8%
2023$11,859-0.0%
2022$11,864-0.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$152,000
DeedBook 5328, Page 55

Property Built

Built

Year Built: 1927