Skip to content

24 Lafayette PlKearny, NJ 07032

Built 1920

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Feb 22, 1995

Property Information

Block80
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM18

Building Details

Building Class17
Description2SF 1CG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,256
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,700
50%
Improvement Value:$46,900
50%
Total Assessment$94,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,127+1.3%
2024$9,996+0.8%
2023$9,919-0.0%
2022$9,924-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 4837, Page 61

Property Built

Built

Year Built: 1920