Skip to content

5 Clinton AveKearny, NJ 07032

Built 1925

Last Sale Price
$454,000
Last Sale Date
May 24, 2019

Property Information

Block118
Lot22
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM23

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,400
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,000
39%
Improvement Value:$70,400
61%
Total Assessment$115,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,354+1.3%
2024$12,194+0.8%
2023$12,100-0.0%
2022$12,105+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$454,000

From:

To:

Sq Ft2,400DeedBook 9437, Page 708Recorded9/24/2019

Property Built

Built

Year Built: 1925