Skip to content

20-24 Elizabeth AveKearny, NJ 07032

Built 1915

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
May 17, 2018

Property Information

Block110
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM24

Building Details

Building Class17
Description2SF 1CG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,668
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,500
41%
Improvement Value:$111,900
68%
Total Assessment$164,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,599+1.3%
2024$17,372-7.6%
2023$18,810+120.6%
2022$8,528-34.9%
Property History

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

Sq Ft2,668DeedBook 9308, Page 440NU CodeEstate / executor (10)Recorded5/22/2018

Property Built

Built

Year Built: 1915