Skip to content

4 Madison AvKearny, NJ 07032

Built 1925

Last Sale Price
$371,000
Last Sale Date
Dec 19, 2019

Property Information

Block115
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM23

Building Details

Building Class17
Description2SFR 2CG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,420
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,000
42%
Improvement Value:$61,000
58%
Total Assessment$106,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,347+1.3%
2024$11,201+0.8%
2023$11,114-0.0%
2022$11,119-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$371,000

From:

To:

Sq Ft1,420DeedBook 9465, Page 303Recorded1/17/2020

Property Sale

Sale
$165,300
DeedBook 5594, Page 137

Property Built

Built

Year Built: 1925