Skip to content

37-39 Rutherford PlKearny, NJ 07032

Built 1915

Last Sale Price
$355,000
Last Sale Date
Sep 22, 2023

Property Information

Block139
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM25

Building Details

Building Class17
Description2SF 2CG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,410
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
44%
Improvement Value:$50,900
56%
Total Assessment$90,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,731+1.3%
2024$9,605+0.8%
2023$9,531-0.0%
2022$9,535-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$355,000

From:

To:

Sq Ft1,410DeedBook 9792, Page 115NU CodeEstate / executor (10)Recorded12/20/2023

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

Sq Ft1,410DeedBook 8978, Page 605NU CodeFamily (1)Recorded6/18/2014

Property Built

Built

Year Built: 1915