Skip to content

19 Jefferson AveKearny, NJ 07032

Built 1935

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Jan 14, 2010

Property Information

Block115
Lot29
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM23

Building Details

Building Class17
Description2SF1AG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,360
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,000
42%
Improvement Value:$61,500
58%
Total Assessment$106,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,401+1.3%
2024$11,254+0.8%
2023$11,167-0.0%
2022$11,172-0.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$370,000

From:

To:

Sq Ft1,360DeedBook 8712, Page 354Recorded1/26/2010

Property Sale

SaleMulti
$175,000
DeedBook 5588, Page 286

Property Built

Built

Year Built: 1935