Skip to content

65 Alpine PlKearny, NJ 07032

Built 1925

Last Sale Price
$345,000
Last Sale Date
Oct 4, 2007

Property Information

Block90
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM17

Building Details

Building Class17
Description2SFR1UG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,346
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,700
34%
Improvement Value:$57,600
66%
Total Assessment$87,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,345+1.3%
2024$9,225+0.8%
2023$9,153-0.0%
2022$9,158+3.9%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$345,000
DeedBook 8348, Page 225

Property Built

Built

Year Built: 1925