Skip to content

22 Hamilton AveKearny, NJ 07032

Built 1925

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Dec 16, 1993

Property Information

Block117
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM23

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,803
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,000
41%
Improvement Value:$64,500
59%
Total Assessment$109,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,722+1.3%
2024$11,571+0.8%
2023$11,481-0.0%
2022$11,487-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 4676, Page 173

Property Built

Built

Year Built: 1925