Skip to content

20-22 Livingston AveKearny, NJ 07032

Built 1920

Last Sale Price
$799,000
Last Sale Date
Oct 20, 2023

Property Information

Block118
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM23

Building Details

Building Class17
Description2SF 2CG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage3,120
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,000
51%
Improvement Value:$76,800
49%
Total Assessment$157,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,892+1.3%
2024$16,675+0.8%
2023$16,545-0.0%
2022$16,553-0.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$799,000

From:

To:

Sq Ft3,120DeedBook 9785, Page 68Recorded11/14/2023

Property Sale

Sale
$410,000

From:

To:

Sq Ft3,120DeedBook 8628, Page 991NU CodeEstate / executor (10)Recorded10/17/2008

Property Built

Built

Year Built: 1920