Skip to content

38 Livingston AveKearny, NJ 07032

Built 1925

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Apr 28, 2000

Property Information

Block118
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM23

Building Details

Building Class17
Description2SF 2CG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,344
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,700
43%
Improvement Value:$79,600
57%
Total Assessment$140,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,019+1.3%
2024$14,826+0.8%
2023$14,710-0.0%
2022$14,717-0.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$230,000
DeedBook 5612, Page 333

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 5504, Page 14

Property Built

Built

Year Built: 1925