Skip to content

14 Livingston AveKearny, NJ 07032

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 29, 2014

Property Information

Block118
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM23

Building Details

Building Class17
Description2SF 2CG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,941
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,000
43%
Improvement Value:$61,400
59%
Total Assessment$104,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,208+1.3%
2024$11,064-0.8%
2023$11,156+1.6%
2022$10,983-0.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$340,000

From:

To:

Sq Ft1,941DeedBook 8738, Page 733Recorded6/28/2010

Property Built

Built

Year Built: 1925