Skip to content

9 Clinton AveKearny, NJ 07032

Built 1925

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Apr 3, 2020

Property Information

Block118
Lot24
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM23

Building Details

Building Class17
Description2SF 1CG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,959
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,000
34%
Improvement Value:$88,500
66%
Total Assessment$133,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,291+1.3%
2024$14,107+0.8%
2023$13,997-0.0%
2022$14,004+0.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$525,000

From:

To:

Sq Ft1,959DeedBook 9483, Page 772Recorded5/1/2020

Property Sale

Sale
$390,000

From:

To:

Sq Ft1,959DeedBook 8961, Page 873Recorded3/14/2014

Property Sale

Sale
$510,000

From:

To:

Sq Ft1,959DeedBook 8016, Page 15NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded10/2/2006

Property Sale

Sale
$288,000
DeedBook 5985, Page 8

Property Built

Built

Year Built: 1925