Skip to content

8 Clinton AveKearny, NJ 07032

Built 1930

Last Sale Date
Nov 9, 2015

Property Information

Block119
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description2SFR 1CG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,789
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,000
37%
Improvement Value:$76,600
63%
Total Assessment$121,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,017+1.3%
2024$12,849+0.8%
2023$12,750-0.0%
2022$12,756-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1930