Skip to content

26-28 Clinton AveKearny, NJ 07032

Built 1930

Last Sale Date
Nov 6, 2015

Property Information

Block119
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM24

Building Details

Building Class17
Description2SFR BG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage3,038
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,300
50%
Improvement Value:$61,400
50%
Total Assessment$121,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,028+1.3%
2024$12,860+0.8%
2023$12,760-0.0%
2022$12,766-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1930