Skip to content

35 Elizabeth AveKearny, NJ 07032

Built 1905

Last Sale Price
$435,000
Last Sale Date
Jan 12, 2021

Property Information

Block121
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM24

Building Details

Building Class17
Description2SF 1CG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,801
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,700
41%
Improvement Value:$61,300
59%
Total Assessment$104,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,133+1.3%
2024$10,990+0.8%
2023$10,904+3.3%
2022$10,553+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$435,000
DeedBook 9533, Page 135

Property Sale

Sale
$435,000

From:

To:

Sq Ft1,801DeedBook 9533, Page 135Recorded1/27/2021

Property Sale

SaleMulti
$326,000

From:

To:

Sq Ft1,801DeedBook 8725, Page 18Recorded4/15/2010

Property Sale

Sale
$385,000

From:

To:

Sq Ft1,801DeedBook 7487, Page 36NU CodeEstate / executor (10)Recorded3/7/2005

Property Built

Built

Year Built: 1905