Skip to content

36 William StKearny, NJ 07032

Built 1930

Last Sale Date
Oct 18, 2000

Property Information

Block41
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM10

Building Details

Building Class17
Description1SFR BG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,856
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,600
29%
Improvement Value:$60,000
71%
Total Assessment$84,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,056+1.3%
2024$8,940+0.8%
2023$8,870-0.0%
2022$8,875-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 5733, Page 6

Property Built

Built

Year Built: 1930