Skip to content

237 Argyle PlKearny, NJ 07032

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 11, 2019

Property Information

Block137
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM25

Building Details

Building Class17
Description1.5SF 1CG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,848
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,000
32%
Improvement Value:$56,600
68%
Total Assessment$83,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,699+1.3%
2024$8,584+0.8%
2023$8,515-0.0%
2022$8,520-0.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1925