Skip to content

263 Argyle PlKearny, NJ 07032

Built 1915

Last Sale Price
$516,000
Last Sale Date
May 21, 2021

Property Information

Block126
Lot29
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM25

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,102
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,000
25%
Improvement Value:$91,300
75%
Total Assessment$121,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,985+1.3%
2024$12,818+0.8%
2023$12,718+45.7%
2022$8,728-0.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$516,000

From:

To:

Sq Ft2,102DeedBook 9583, Page 302NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded7/21/2021

Property Sale

Sale
$255,000

From:

To:

Sq Ft1,114DeedBook 7088, Page 345Recorded7/18/2003

Property Sale

SaleMulti
$175,500
DeedBook 4146, Page 220

Property Built

Built

Year Built: 1915