Skip to content

233 Argyle PlKearny, NJ 07032

Built 1925

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Aug 28, 2009

Property Information

Block137
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM25

Building Details

Building Class45
Description1.5SF 2CG
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage2,064
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,000
37%
Improvement Value:$61,300
63%
Total Assessment$97,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,416+1.3%
2024$10,282+0.8%
2023$10,202-0.0%
2022$10,207-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$370,000

From:

To:

Sq Ft2,064DeedBook 8685, Page 404Recorded9/3/2009

Property Built

Built

Year Built: 1925