Skip to content

84 Woodland AveKearny, NJ 07032

Built 1964

Last Sale Date
Jan 20, 2016

Property Information

Block12
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM3

Building Details

Building Class17
Description2SF 1BG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,224
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$12,500
17%
Improvement Value:$62,800
83%
Total Assessment$75,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,061+1.3%
2024$7,957+0.8%
2023$7,895-0.0%
2022$7,899-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1964