Skip to content

386 Belleville TpkeKearny, NJ 07032

Built 2002
Commercial

Last Sale Price
$800,000
Last Sale Date
Mar 22, 2022

Property Information

Block131
Lot22
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page35

Building Details

Building Class---
Description1SB
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage3,007
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,000
40%
Improvement Value:$100,500
60%
Total Assessment$167,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,931+1.3%
2024$17,700+0.8%
2023$17,562-0.0%
2022$17,571-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$800,000

From:

To:

Sq Ft3,007DeedBook 9659, Page 573Recorded4/20/2022

Property Sale

Sale
$735,000

From:

To:

Sq Ft3,007DeedBook 7220, Page 71NU CodeSale w/ business assets (23)Recorded2/21/2004

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$335,000
DeedBook 5412, Page 104