Skip to content

214 Kearny AveKearny, NJ 07032

Built 1926
Commercial

Last Sale Price
$355,000
Last Sale Date
Apr 23, 2015

Property Information

Block244
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page6 [D

Building Details

Building Class---
Description2SB
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage3,072
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,000
20%
Improvement Value:$100,000
80%
Total Assessment$125,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,381+1.3%
2024$13,209+0.8%
2023$13,106-0.0%
2022$13,113-0.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$355,000

From:

To:

Sq Ft3,072DeedBook 9039, Page 732NU CodeEstate / executor (10)Recorded5/20/2015

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 5533, Page 12

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 4218, Page 259

Property Built

Built

Year Built: 1926