Skip to content

720 Forest StKearny, NJ 07032

Built 1915

Last Sale Price
$620,000
Last Sale Date
Apr 5, 2023

Property Information

Block133
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM27

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage2,128
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$18,800
19%
Improvement Value:$80,000
81%
Total Assessment$98,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,577+16.5%
2024$9,077+0.8%
2023$9,007-0.0%
2022$9,011-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$620,000
DeedBook 9742, Page 174

Property Sale

Sale
$620,000

From:

To:

Sq Ft2,128DeedBook 9742, Page 174NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded4/23/2023

Property Sale

Sale
$336,000

From:

To:

Sq Ft2,128DeedBook 8950, Page 834NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded12/30/2013

Property Sale

Sale
$390,000

From:

To:

Sq Ft2,128DeedBook 7959, Page 5Recorded7/31/2006

Property Sale

Sale
$353,000
DeedBook 7514, Page 154

Property Sale

Sale
$353,000

From:

To:

Sq Ft2,128DeedBook 7514, Page 154Recorded4/4/2005

Property Sale

Sale
$124,688
DeedBook 4980, Page 31

Property Built

Built

Year Built: 1915