Skip to content

39 Clinton AveKearny, NJ 07032

Built 1925

Last Sale Price
$635,000
Last Sale Date
Jul 16, 2024

Property Information

Block118
Lot38
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM23

Building Details

Building Class17
Description2SF 1CG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,109
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,100
52%
Improvement Value:$53,700
52%
Total Assessment$103,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,037+1.3%
2024$10,895+0.8%
2023$10,810-3.5%
2022$11,203+3.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$635,000
DeedBook 9846, Page 232

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 4034, Page 301

Property Built

Built

Year Built: 1925