Skip to content

568 Belleville TpkeKearny, NJ 07032

Built 1950
Industrial

Last Sale Price
$23,000,000
Last Sale Date
Feb 17, 2021

Property Information

Block134
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM29

Building Details

Building Class---
Description1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage7,500
Acreage8.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$564,200
71%
Improvement Value:$232,900
29%
Total Assessment$797,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$85,330+1.3%
2024$84,230+0.8%
2023$83,576-0.0%
2022$83,616-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$23,000,000

From:

To:

Sq Ft7,500DeedBook 9551, Page 407NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded4/19/2021

Property Built

Built

Year Built: 1950