Skip to content

68 Bennett AveKearny, NJ 07032

Built 1920

Last Sale Price
$265,500
Last Sale Date
Sep 14, 2012

Property Information

Block138
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM25

Building Details

Building Class17
Description2SF 1CG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,486
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,900
43%
Improvement Value:$49,000
57%
Total Assessment$85,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,196+1.3%
2024$9,077+0.8%
2023$9,007-0.0%
2022$9,011-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$265,500

From:

To:

Sq Ft1,486DeedBook 8872, Page 213Recorded9/25/2012

Property Sale

Sale
$355,000

From:

To:

DeedBook 8465, Page 280Recorded3/18/2008

Property Sale

Sale
$192,000
DeedBook 5835, Page 329

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 4954, Page 29

Property Built

Built

Year Built: 1920