Skip to content

16 Bayard AveKearny, NJ 07032

Built 1930

Last Sale Price
$287,000
Last Sale Date
Mar 24, 2014

Property Information

Block98
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page10

Building Details

Building Class17
Description2SF 1CG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,497
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,400
46%
Improvement Value:$59,000
54%
Total Assessment$109,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,711+1.3%
2024$11,560+0.8%
2023$11,471-0.0%
2022$11,476-0.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$287,000

From:

To:

DeedBook 8966, Page 552NU CodeFamily (1)Recorded4/9/2014

Property Sale

SaleMulti
$165,000
DeedBook 4786, Page 180

Property Built

Built

Year Built: 1930