Skip to content

822 Devon StKearny, NJ 07032

Built 1920

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
May 19, 2015

Property Information

Block144
Lot19
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM26

Building Details

Building Class45
Description2SFR
Dwellings3
ZoningR1
Sq Footage3,498
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,000
17%
Improvement Value:$97,000
83%
Total Assessment$117,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,525+1.3%
2024$12,363+0.8%
2023$12,267-0.0%
2022$12,273-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$380,000

From:

To:

Sq Ft3,498DeedBook 9047, Page 1Recorded6/26/2015

Property Built

Built

Year Built: 1920