Skip to content

53 Rutherford PlKearny, NJ 07032

Built 1925

Last Sale Price
$465,000
Last Sale Date
Oct 18, 2024

Property Information

Block139
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM25

Building Details

Building Class17
Description2SFR 1CG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,445
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,000
35%
Improvement Value:$66,300
65%
Total Assessment$102,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,951+1.3%
2024$10,810+0.8%
2023$10,726-0.0%
2022$10,731-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$465,000

From:

To:

Sq Ft2,445DeedBook 9884, Page 346NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded3/6/2025

Property Built

Built

Year Built: 1925